Від 21.12.2022р. № 517
Про схвалення проєкту рішення
Коростенської міської ради «Про
бюджет Коростенської міської
територіальної громади на 2023 рік»
Відповідно до частини 1 статті 76 Бюджетного кодексу України, керуючись підпунктом 1 пункту «а» частини 1 статті 28 та пунктом 1 частини 2 статті 52 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виконавчий комітет Коростенської міської ради
РІШАЄ:
СХВАЛЕНО
рішенням виконавчого комітету
Коростенської міської ради
від 21.12.2022р. №
ПРОЄКТ
РІШЕННЯ
дев’ятнадцята сесія VIII скликання
від 22.12.2022 року №
Про бюджет Коростенської міської
територіальної громади на 2023 рік
(0656300000)
(код бюджету)
Розглянувши схвалений виконавчим комітетом Коростенської міської ради проєкт бюджету Коростенської міської територіальної громади на 2023 рік (рішення виконавчого комітету Коростенської міської ради від 21.12.2022 № «Про схвалення проєкту рішення Коростенської міської ради «Про бюджет Коростенської міської територіальної громади на 2023 рік», керуючись Бюджетним кодексом України, Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», Указом Президента України від 24 лютого 2022 № 64 «Про введення воєнного стану і Україні» (зі змінами), розпорядженням начальника Житомирської обласної військової адміністрації від 07.12.2022 № 355 «Про обласний бюджет Житомирської області на 2023 рік», пунктом 23 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійної комісії міської ради з питань бюджету, економіки та комунальної власності, міська рада
ВИРІШИЛА:
1.1. Доходи бюджету Коростенської міської територіальної громади у сумі 533 141 570 гривень, у тому числі доходи загального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади – 520 939 800 гривень та доходи спеціального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади – 12 201 770 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
Затвердити інші субвенції з місцевих бюджетів до бюджету Коростенської міської територіальної громади згідно з додатком 1.1 до цього рішення;
1.2. Видатки бюджету Коростенської міської територіальної громади у сумі 533 141 917 гривень, у тому числі видатки загального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади – 519 939 800 гривень та видатки спеціального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади – 13 202 117 гривень;
1.3. Повернення кредитів до бюджету Коростенської міської територіальної громади у сумі 17 288 гривень, у тому числі повернення кредитів до спеціального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади – 17 288 гривень;
1.4. Надання кредитів з бюджету Коростенської міської територіальної громади у сумі 16 941 гривень, у тому числі надання кредитів із спеціального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади – 16 941 гривень;
1.5. Профіцит за загальним фондом бюджету Коростенської міської територіальної громади у сумі 1 000 000 гривень, напрямом використання якого визначити передачу коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) згідно з додатком 2 до цього рішення;
1.6. Дефіцит за спеціальним фондом бюджету Коростенської міської територіальної громади у сумі 1 000 000 гривень, джерелом покриття якого визначити надходження коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) згідно з додатком 2 до цього рішення;
1.7. Оборотний залишок бюджетних коштів бюджету Коростенської міської територіальної громади у розмірі 500 000 гривень, що становить 0,1 відсотка видатків загального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади, визначених цим пунктом;
1.8. Резервний фонд бюджету Коростенської міської територіальної громади у розмірі 3 204 620 гривень, що становить 0,6 відсотка видатків загального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади, визначених цим пунктом.
Затвердити інші субвенції з бюджету Коростенської міської територіальної громади місцевим бюджетам згідно з додатком 5.1 до цього рішення.
1) до доходів загального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади належать доходи, визначені статтею 64 Бюджетного кодексу України, та трансферти, визначені статтями 97, 101 Бюджетного кодексу України.
1) у частині доходів є надходження, визначені статтею 691 Бюджетного кодексу України, та трансферти, визначені статтею 101 Бюджетного кодексу України;
2) у частині фінансування є надходження, визначені пунктом 10 частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України;
3) у частині кредитування є надходження, визначені пунктом 11 частини 1 статті 691 Бюджетного кодексу України.
– оплату праці працівників бюджетних установ;
– нарахування на заробітну плату;
– придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;
– забезпечення продуктами харчування;
– оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
– соціальне забезпечення;
– поточні трансферти місцевим бюджетам;
– оплату енергосервісу.
1) забезпечити подання інформації до інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGICA» відповідно до пункту 10 розділу ІІ Порядку обміну інформацією між Міністерством фінансів України та учасниками бюджетного процесу на місцевому рівні, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 серпня 2021 року № 488 (зі змінами);
2) затвердити паспорти бюджетних програм протягом 45 днів з дня набрання чинності цього рішення;
3) здійснювати управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
4) здійснювати контроль за своєчасним поверненням у повному обсязі до бюджету коштів, наданих за операціями з кредитування бюджету;
5) забезпечити доступність інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме:
публічне представлення та публікацію інформації про бюджет за бюджетними програмами та показниками, бюджетні призначення щодо яких визначені цим рішенням, відповідно до вимог та за формою, встановленими Міністерством фінансів України, до 15 березня 2024 року;
оприлюднення паспортів бюджетних програм у триденний строк з дня затвердження таких документів;
6) здійснювати контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов’язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів;
7) забезпечити у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, комунальні послуги та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами, та укладання договорів за кожним видом відповідних послуг у межах бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі;
8) забезпечити неухильне виконання вимог Бюджетного кодексу України щодо утримання керівниками бюджетних установ чисельності працівників та здійснення фактичних видатків на заробітну плату, включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах бюджетних асигнувань на заробітну плату, затверджених для бюджетних установ у кошторисах;
9) на всіх стадіях бюджетного процесу вживати заходи з безумовного виконання пункту 4 статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення в першочерговому порядку потреби в коштах на:
оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати;
проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами.
Керуючий справами виконкому Андрій ОХРІМЧУК