Від 18.12.2024 р. № 803
Про схвалення проєкту рішення
Коростенської міської ради «Про
бюджет Коростенської міської
територіальної громади на 2025 рік»
Відповідно до частини 1 статті 76 Бюджетного кодексу України, керуючись підпунктом 1 пункту «а» частини 1 статті 28 та пунктом 1 частини 2 статті 52 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виконавчий комітет Коростенської міської ради
РІШАЄ:
Заступник міського голови
Олександр ЯСИНЕЦЬКИЙ
Начальник фінансового управління
Людмила БАРДОВСЬКА
Начальник юридичного відділу
Тетяна КАМІНСЬКА
СХВАЛЕНО
рішенням виконавчого комітету
Коростенської міської ради
від 18.12.2024 р. № 803
ПРОЄКТ
РІШЕННЯ
сорокова сесія VIII скликання
від 24.12.2024 року №
Про бюджет Коростенської міської
територіальної громади на 2025 рік
(0656300000)
(код бюджету)
Розглянувши схвалений виконавчим комітетом Коростенської міської ради проєкт бюджету Коростенської міської територіальної громади на 2025 рік (рішення виконавчого комітету Коростенської міської ради від 18.12.2024 № «Про схвалення проєкту рішення Коростенської міської ради «Про бюджет Коростенської міської територіальної громади на 2025 рік», керуючись Бюджетним кодексом України, Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2024 р. № 1394 «Деякі питання розподілу освітньої субвенції на 2025 рік», розпорядженням Житомирської обласної військової адміністрації від 21.11.2024 № 876 «Про обласний бюджет Житомирської області на 2025 рік», пунктом 23 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійної комісії міської ради з питань бюджету, економіки та комунальної власності, міська рада
ВИРІШИЛА:
1.1. Доходи бюджету Коростенської міської територіальної громади у сумі 779 271 228 гривень, у тому числі доходи загального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади – 765 596 700 гривень та доходи спеціального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади – 13 674 528 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
1.2. Видатки бюджету Коростенської міської територіальної громади у сумі 779 271 302 гривень, у тому числі видатки загального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади – 762 596 700 гривень та видатки спеціального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади – 16 674 602 гривень;
1.3. Повернення кредитів до бюджету Коростенської міської територіальної громади у сумі 10 112 гривень, у тому числі повернення кредитів до спеціального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади – 10 112 гривень;
1.4. Надання кредитів з бюджету Коростенської міської територіальної громади у сумі 10 038 гривень, у тому числі надання кредитів із спеціального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади – 10 038 гривень;
1.5. Профіцит за загальним фондом бюджету Коростенської міської територіальної громади у сумі 3 000 000 гривень, напрямом використання якого визначити передачу коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) згідно з додатком 2 до цього рішення;
1.6. Дефіцит за спеціальним фондом бюджету Коростенської міської територіальної громади у сумі 3 000 000 гривень, джерелом покриття якого визначити надходження коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) згідно з додатком 2 до цього рішення;
1.7. Оборотний залишок бюджетних коштів бюджету Коростенської міської територіальної громади у розмірі 500 000 гривень, що становить 0,1 відсотка видатків загального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади, визначених цим пунктом;
1.8. Резервний фонд бюджету Коростенської міської територіальної громади у розмірі 2 500 000 гривень, що становить 0,3 відсотка видатків загального фонду бюджету Коростенської міської територіальної громади, визначених цим пунктом.
Затвердити інші субвенції з бюджету Коростенської міської територіальної громади місцевим бюджетам згідно з додатком 5.1 до цього рішення.
1) у частині доходів – надходження, визначені статтею 691 Бюджетного кодексу України;
2) у частині фінансування – надходження, визначені пунктом 10 частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України;
3) у частині кредитування – надходження, визначені пунктом 11 частини 1 статті 691 Бюджетного кодексу України.
оплату праці працівників бюджетних установ;
нарахування на заробітну плату;
придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;
забезпечення продуктами харчування;
оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
соціальне забезпечення;
поточні трансферти місцевим бюджетам;
оплату енергосервісу.
9.1 отримувати позики на покриття тимчасових касових розривів бюджету Коростенської міської територіальної громади, пов’язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах, без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов’язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1204 «Про затвердження Порядку покриття тимчасових касових розривів місцевих бюджетів», відповідно до статей 43, 73 Бюджетного кодексу України;
9.2 здійснювати на конкурсних засадах:
– розміщення тимчасово вільних коштів бюджету Коростенської міської територіальної громади на депозитах із подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 6 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках», відповідно до статті 16 Бюджетного кодексу України;
– розміщення тимчасово вільних коштів бюджету Коростенської міської територіальної громади шляхом придбання державних цінних паперів у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2018 року № 544 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів шляхом придбання державних цінних паперів», відповідно до статті 16 Бюджетного кодексу України.
1) забезпечити подання інформації до інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGICA» відповідно до пункту 10 розділу ІІ Порядку обміну інформацією між Міністерством фінансів України та учасниками бюджетного процесу на місцевому рівні, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 серпня 2021 року № 488 (зі змінами);
2) затвердити паспорти бюджетних програм протягом 45 днів із дня набрання чинності цього рішення;
3) здійснювати управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
4) здійснювати контроль за своєчасним поверненням у повному обсязі до бюджету громади коштів, наданих за операціями з кредитування бюджету;
5) забезпечити доступність інформації про бюджет громади відповідно до законодавства, а саме:
публічне представлення та публікацію інформації про виконання бюджетних програм та показників, бюджетні призначення щодо яких визначені цим рішенням, відповідно до вимог та за формою, встановленими Міністерством фінансів України, до 15 березня 2026 року;
оприлюднення паспортів бюджетних програм у триденний строк із дня затвердження таких документів;
6) здійснювати контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов’язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів;
7) забезпечити в повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, комунальні послуги та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами, та укладання договорів за кожним видом відповідних послуг у межах бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі;
8) забезпечити неухильне виконання вимог Бюджетного кодексу України щодо утримання керівниками бюджетних установ чисельності працівників та здійснення фактичних видатків на заробітну плату, включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах бюджетних асигнувань на заробітну плату, затверджених для бюджетних установ у кошторисах;
9) на всіх стадіях бюджетного процесу вживати заходи з безумовного виконання пункту 4 статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення в першочерговому порядку потреби в коштах на:
оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати;
проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами.
1) за погодженням з постійною комісією з питань бюджету, економіки та комунальної власності приймати рішення щодо розподілу обсягів міжбюджетних трансфертів з державного, обласного та інших бюджетів та перерозподілу видатків, які здійснюються за рахунок вказаних трансфертів, з наступним затвердженням міською радою;
2) у межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів здійснювати перерозподіл видатків бюджету за бюджетними програмами, включаючи резервний фонд бюджету, а також за бюджетною програмою збільшувати видатки розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету), за погодженням з постійною комісією міської ради з питань бюджету, економіки та комунальної власності з наступним затвердженням міською радою.
Керуючий справами виконкому Олена РИЖОВА